AVX Corporation 1812GC122MAT1A
1812GC122MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812GC122MAT1A
Brief Description
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC122MAT1A.pdf
Availability of 1812GC122MAT1A
QUANTITY
1812GC122MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC122MAT1A
Internal Part NumberEIS-1812GC122MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC122MAT1A
Related Links1812GC1, 1812GC122MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC122MAT1A Details Description
Related parts for 1812GC122MAT1A
IC DUAL DCP + OPAMP 10K 24TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS 7.92MM BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 240MA SC-70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
FPA/C DO 0.5M IC693MDL741 datasheet.pdf
RES SMD 9.846K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
FUSE 125V HAZ LOC UL913 5A datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf