AVX Corporation 1812GC152MATME
1812GC152MATME picture photo
Mfg. Part Number
1812GC152MATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC152MATME.pdf
Availability of 1812GC152MATME
QUANTITY
1812GC152MATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC152MATME
Internal Part NumberEIS-1812GC152MATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC152MATME
Related Links1812GC1, 1812GC152MATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC152MATME Details Description
Related parts for 1812GC152MATME
CONN PLUG BANANA INSUL STACKING datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 230MA 1.47 OHM datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 6POS 2MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.3W DO41 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.288MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf