AVX Corporation 1812GC470KAT1A\SB
1812GC470KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812GC470KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC470KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812GC470KAT1A\SB
QUANTITY
1812GC470KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC470KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812GC470KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC470KAT1A\SB
Related Links1812GC47, 1812GC470KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC470KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812GC470KAT1A\SB
IC VREF SHUNT 2.5V/7V TO92-3 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR CA 2000V WC-500 datasheet.pdf
CAP SILICON 0.80PF 20% 100V SMD datasheet.pdf
TRUPWR DETECTOR EVAL BOARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
PNL MNT YLW/GRN 5MM LENS 1' WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf