AVX Corporation 1812GC471KAT3A\SB
1812GC471KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812GC471KAT3A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC471KAT3A\SB.pdf
Availability of 1812GC471KAT3A\SB
QUANTITY
1812GC471KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC471KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1812GC471KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC471KAT3A\SB
Related Links1812GC47, 1812GC471KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC471KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1812GC471KAT3A\SB
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 1608 datasheet.pdf
IC LAN ETHERNET CTLR 5V 100LQFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.27MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
POWER RELAY TERMINAL 5.37MM datasheet.pdf