AVX Corporation 1812GC471KAT3A\SB
1812GC471KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812GC471KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 470PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC471KAT3A\SB.pdf
Availability of 1812GC471KAT3A\SB
QUANTITY
1812GC471KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC471KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1812GC471KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)