AVX Corporation 1812GC472MAT3A
1812GC472MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1812GC472MAT3A
Brief Description
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC472MAT3A.pdf
Availability of 1812GC472MAT3A
QUANTITY
1812GC472MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC472MAT3A
Internal Part NumberEIS-1812GC472MAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC472MAT3A
Related Links1812GC4, 1812GC472MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC472MAT3A Details Description
Related parts for 1812GC472MAT3A
DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.05A 48V datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 6.26KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7T 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf