AVX Corporation 1812HA101KAT1A
1812HA101KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812HA101KAT1A
Brief Description
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812
Datasheet Download
1812HA101KAT1A.pdf
Availability of 1812HA101KAT1A
QUANTITY
1812HA101KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HA101KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812HA101KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HA101KAT1A
Related Links1812HA1, 1812HA101KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HA101KAT1A Details Description
Related parts for 1812HA101KAT1A
IC ENCORE MCU FLASH 64K 44PLCC datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 20A 250V FAST datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V 1111 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
I-TRAC VERT POWER RCPT 3BLADES datasheet.pdf
CAP CER 18PF 5KV R42 AXIAL datasheet.pdf