AVX Corporation 1812HA151JATME
1812HA151JATME picture photo
Mfg. Part Number
1812HA151JATME
Brief Description
CAP CER 150PF 3KV NP0 1812
Datasheet Download
1812HA151JATME.pdf
Availability of 1812HA151JATME
QUANTITY
1812HA151JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HA151JATME
Internal Part NumberEIS-1812HA151JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HA151JATME
Related Links1812HA1, 1812HA151JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HA151JATME Details Description
Related parts for 1812HA151JATME
TERM BLOCK HDR 42POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" WW datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf