AVX Corporation 1812HA470KATME
1812HA470KATME picture photo
Mfg. Part Number
1812HA470KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 3KV NP0 1812
Datasheet Download
1812HA470KATME.pdf
Availability of 1812HA470KATME
QUANTITY
1812HA470KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HA470KATME
Internal Part NumberEIS-1812HA470KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HA470KATME
Related Links1812HA4, 1812HA470KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HA470KATME Details Description
Related parts for 1812HA470KATME
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 10POS SMD R/ datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf