AVX Corporation 1812HA470KATME
1812HA470KATME picture photo
Mfg. Part Number
1812HA470KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 3KV NP0 1812
Datasheet Download
1812HA470KATME.pdf
Availability of 1812HA470KATME
QUANTITY
1812HA470KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HA470KATME
Internal Part NumberEIS-1812HA470KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HA470KATME
Related Links1812HA4, 1812HA470KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HA470KATME Details Description
Related parts for 1812HA470KATME
CER RESONATOR 40.0MHZ datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD123 datasheet.pdf
5" TFT CLR SERIAL+USB IVRY 60M datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf