AVX Corporation 1812HC102KAZ1A
1812HC102KAZ1A picture photo
Mfg. Part Number
1812HC102KAZ1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC102KAZ1A.pdf
Availability of 1812HC102KAZ1A
QUANTITY
1812HC102KAZ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC102KAZ1A
Internal Part NumberEIS-1812HC102KAZ1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC102KAZ1A
Related Links1812HC1, 1812HC102KAZ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC102KAZ1A Details Description
Related parts for 1812HC102KAZ1A
CONN HOUSING 11POS 1.25MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG04G/AF04/AFE04T datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 195A TO247 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
QFN-56 STENCIL datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf