AVX Corporation 1812HC122MAT3A\SB
1812HC122MAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812HC122MAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC122MAT3A\SB.pdf
Availability of 1812HC122MAT3A\SB
QUANTITY
1812HC122MAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC122MAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1812HC122MAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC122MAT3A\SB
Related Links1812HC12, 1812HC122MAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC122MAT3A\SB Details Description
Related parts for 1812HC122MAT3A\SB
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS TIN T/H datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 500MA 640 MOHM datasheet.pdf
IEC C MALE ASSY 96POS W/RET LEG datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf