AVX Corporation 1812HC331KAT1A
1812HC331KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812HC331KAT1A
Brief Description
CAP CER 330PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC331KAT1A.pdf
Availability of 1812HC331KAT1A
QUANTITY
1812HC331KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC331KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812HC331KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC331KAT1A
Related Links1812HC3, 1812HC331KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC331KAT1A Details Description
Related parts for 1812HC331KAT1A
Connector Receptacle 90 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARD EDGE 24POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS CATV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .250 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf