AVX Corporation 1812HC471MAT1A\SB
1812HC471MAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812HC471MAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC471MAT1A\SB.pdf
Availability of 1812HC471MAT1A\SB
QUANTITY
1812HC471MAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC471MAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812HC471MAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC471MAT1A\SB
Related Links1812HC47, 1812HC471MAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC471MAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812HC471MAT1A\SB
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf