AVX Corporation 1812JA390MAT1A\SB
1812JA390MAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812JA390MAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 4KV NP0 1812
Datasheet Download
1812JA390MAT1A\SB.pdf
Availability of 1812JA390MAT1A\SB
QUANTITY
1812JA390MAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812JA390MAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812JA390MAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812JA390MAT1A\SB
Related Links1812JA39, 1812JA390MAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812JA390MAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812JA390MAT1A\SB
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
TM3157M6R3DHBA datasheet.pdf
WS02-CFSC1-EV3LXX datasheet.pdf
MINI PRESS SHELL CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TV 13C 13#22D SKT RECP datasheet.pdf
26500 11C 10#16 1#2 S PLUG SS datasheet.pdf
220UF 450V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf