Littelfuse 1812L050PR
1812L050PR picture photo
Mfg. Part Number
1812L050PR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC .50A 15VDC RESETTABLE 1812L
Datasheet Download
1812L050PR.pdf
Availability of 1812L050PR
QUANTITY
1812L050PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812L050PR
Internal Part NumberEIS-1812L050PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 1812L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.150 ~ 1.000 Ohm
Time to Trip0.15s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812L050PR
Related Links1812L, 1812L050PR Datasheet, Littelfuse Distributor
1812L050PR Details Description
Related parts for 1812L050PR
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 10K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 7POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 18MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf