Littelfuse 1812L050PR
1812L050PR picture photo
Mfg. Part Number
1812L050PR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC .50A 15VDC RESETTABLE 1812L
Datasheet Download
1812L050PR.pdf
Availability of 1812L050PR
QUANTITY
1812L050PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812L050PR
Internal Part NumberEIS-1812L050PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 1812L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.150 ~ 1.000 Ohm
Time to Trip0.15s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812L050PR
Related Links1812L, 1812L050PR Datasheet, Littelfuse Distributor
1812L050PR Details Description
Related parts for 1812L050PR
CAP CER 2200PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2V 14-DIP datasheet.pdf
GUIDE PIN .100"SHD HD .100" R/A datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 28DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
AUDIO CONNECTION CABLE STEREO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 32V NONINV 8SOIC datasheet.pdf