Littelfuse 1812L050PRT
1812L050PRT picture photo
Mfg. Part Number
1812L050PRT
Brief Description
PTC .50A 15VDC RESETTABLE 1812L
Datasheet Download
1812L050PRT.pdf
Availability of 1812L050PRT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1812L050PRT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812L050PRT
Internal Part NumberEIS-1812L050PRT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPOLYFUSE® 1812L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.150 ~ 1.000 Ohm
Time to Trip0.15s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812L050PRT
Related Links1812L, 1812L050PRT Datasheet, Littelfuse Distributor
1812L050PRT Details Description
Related parts for 1812L050PRT
CARD READER 12 IN 1 datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE MEGA 32V UL RATED 175A datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 21 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf