Littelfuse 1812L125DR
1812L125DR picture photo
Mfg. Part Number
1812L125DR
Brief Description
PTC 1.25A 15VDC RESETTABLE 1812L
Datasheet Download
1812L125DR.pdf
Availability of 1812L125DR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1812L125DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812L125DR
Internal Part NumberEIS-1812L125DR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPOLYFUSE® 1812L
PackagingDigi-Reel®
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.25A
Current - Trip (It)2.5A
R Min/Max0.050 ~ 0.250 Ohm
Time to Trip0.4s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812L125DR
Related Links1812L, 1812L125DR Datasheet, Littelfuse Distributor
1812L125DR Details Description
Related parts for 1812L125DR
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC VCTCXO PROG LVDS SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 500' datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 50MHz, 64-Cell, CMOS, CPGA68 IC datasheet.pdf