AVX Corporation 1812SA101KAT1A
1812SA101KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812SA101KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1812
Datasheet Download
1812SA101KAT1A.pdf
Availability of 1812SA101KAT1A
QUANTITY
1812SA101KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SA101KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812SA101KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SA101KAT1A
Related Links1812SA1, 1812SA101KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SA101KAT1A Details Description
Related parts for 1812SA101KAT1A
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0804 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf