AVX Corporation 1812SA102JAT1A\SB
1812SA102JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812SA102JAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1812
Datasheet Download
1812SA102JAT1A\SB.pdf
Availability of 1812SA102JAT1A\SB
QUANTITY
1812SA102JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SA102JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812SA102JAT1A\SB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SA102JAT1A\SB
Related Links1812SA10, 1812SA102JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SA102JAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812SA102JAT1A\SB
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12V OUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
HORIZ, T-B, 15M, 4M,NPN datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf