AVX Corporation 1812SA121JAT1A
1812SA121JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812SA121JAT1A
Brief Description
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1812
Datasheet Download
1812SA121JAT1A.pdf
Availability of 1812SA121JAT1A
QUANTITY
1812SA121JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SA121JAT1A
Internal Part NumberEIS-1812SA121JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SA121JAT1A
Related Links1812SA1, 1812SA121JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SA121JAT1A Details Description
Related parts for 1812SA121JAT1A
IC RECEIVER DTMF CMOS LP 18-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 125MSPS 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 759K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 38QFN datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf