AVX Corporation 1812SC151KAT1A\SB
1812SC151KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812SC151KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812SC151KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812SC151KAT1A\SB
QUANTITY
1812SC151KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SC151KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812SC151KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SC151KAT1A\SB
Related Links1812SC15, 1812SC151KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SC151KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812SC151KAT1A\SB
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 17POS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS DUAL .635MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 89MM datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf