AVX Corporation 1812SC151KAT1A\SB
1812SC151KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812SC151KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812SC151KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812SC151KAT1A\SB
QUANTITY
1812SC151KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SC151KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812SC151KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SC151KAT1A\SB
Related Links1812SC15, 1812SC151KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SC151KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812SC151KAT1A\SB
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 6CH 250KSPS 64LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 11POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 20W datasheet.pdf
IC PWM AC/DC CONVERTER 8DIP datasheet.pdf
OSC XO 2.5MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf