AVX Corporation 1812SC502KAT1A
1812SC502KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812SC502KAT1A
Brief Description
CAP CER 5000PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812SC502KAT1A.pdf
Availability of 1812SC502KAT1A
QUANTITY
1812SC502KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SC502KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812SC502KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SC502KAT1A
Related Links1812SC5, 1812SC502KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SC502KAT1A Details Description
Related parts for 1812SC502KAT1A
CONN DUST CAP 84700 SERIES JACK datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC COMP SGL 4NS ULTRFAST 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SQUARE NUT 3/16" STN STEEL 2-56 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf