AVX Corporation 1812SC502KAT1A
1812SC502KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812SC502KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5000PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812SC502KAT1A.pdf
Availability of 1812SC502KAT1A
QUANTITY
1812SC502KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SC502KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812SC502KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SC502KAT1A
Related Links1812SC5, 1812SC502KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SC502KAT1A Details Description
Related parts for 1812SC502KAT1A
QKE III HDR STR GXT WSL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD DPDT 36TQFN datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
DRT2 16 IN MIL CONN CABLE WITH datasheet.pdf
RES 825 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 12SKT CRIMP datasheet.pdf
2G DDR3L SDRAM 1.35V X16 667MHZ datasheet.pdf