AVX Corporation 1812WC470KAT1A\SB
1812WC470KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812WC470KAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 47PF 2.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812WC470KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812WC470KAT1A\SB
QUANTITY
1812WC470KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812WC470KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812WC470KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)