AVX Corporation 1812YC333KAT2A
1812YC333KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1812YC333KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 1812
Datasheet Download
1812YC333KAT2A.pdf
Availability of 1812YC333KAT2A
QUANTITY
1812YC333KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812YC333KAT2A
Internal Part NumberEIS-1812YC333KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812YC333KAT2A
Related Links1812YC3, 1812YC333KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812YC333KAT2A Details Description
Related parts for 1812YC333KAT2A
RES 12.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
BUZZER 12V 2.0KHZ PCB datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 100W 5% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100" TIN datasheet.pdf