NorComp 182-015-113R171
182-015-113R171 picture photo
Mfg. Part Number
182-015-113R171
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
182-015-113R171.pdf
Availability of 182-015-113R171
QUANTITY
182-015-113R171 Order Process
Ship out your order
Specifications of 182-015-113R171
Internal Part NumberEIS-182-015-113R171
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents182-015-113R171 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model182-015-113.pdf182-015-113Ryy1.stp182-015-113Ryy1.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series182
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)182-015-113R171
Related Links182-015, 182-015-113R171 Datasheet, NorComp Distributor
182-015-113R171 Details Description
Related parts for 182-015-113R171
COMMON MODE CHOKE 5600UH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON COOL WHT 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 204MA 2.88 OHM datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING PCB INSERTION datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf