NorComp 182-025-113R171
182-025-113R171 picture photo
Mfg. Part Number
182-025-113R171
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
182-025-113R171.pdf
Availability of 182-025-113R171
QUANTITY
182-025-113R171 Order Process
Ship out your order
Specifications of 182-025-113R171
Internal Part NumberEIS-182-025-113R171
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents182-025-113R171 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model182-025-113.pdf182-025-113Ryy1.stp182-025-113Ryy1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series182
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)182-025-113R171
Related Links182-025, 182-025-113R171 Datasheet, NorComp Distributor
182-025-113R171 Details Description
Related parts for 182-025-113R171
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WH SELF-LAM POLY .81X.81X2.13" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf