AVX Corporation 18251A102JAT2A
18251A102JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18251A102JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1825
Datasheet Download
18251A102JAT2A.pdf
Availability of 18251A102JAT2A
QUANTITY
18251A102JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18251A102JAT2A
Internal Part NumberEIS-18251A102JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18251A102JAT2A
Related Links18251A1, 18251A102JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18251A102JAT2A Details Description
Related parts for 18251A102JAT2A
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 300MW SOD323 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V 8SOIC datasheet.pdf
IC BUS TXRX TRI-ST 16B 48TSSOP datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
TABLE RUN POLY LT GRAY 3'X2' datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf