AVX Corporation 18252C224KAT1A
18252C224KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
18252C224KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825
Datasheet Download
18252C224KAT1A.pdf
Availability of 18252C224KAT1A
QUANTITY
18252C224KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18252C224KAT1A
Internal Part NumberEIS-18252C224KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18252C224KAT1A
Related Links18252C2, 18252C224KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18252C224KAT1A Details Description
Related parts for 18252C224KAT1A
IC REG LDO 1.3V 0.18A 6MLP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 72POS R/A datasheet.pdf
CONN JACK 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 30MA 700 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 7A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
F-667-14XT RING BZD INSUL TAPE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf