AVX Corporation 18252C224KATBE
18252C224KATBE picture photo
Mfg. Part Number
18252C224KATBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825
Datasheet Download
18252C224KATBE.pdf
Availability of 18252C224KATBE
QUANTITY
18252C224KATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 18252C224KATBE
Internal Part NumberEIS-18252C224KATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18252C224KATBE
Related Links18252C2, 18252C224KATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
18252C224KATBE Details Description
Related parts for 18252C224KATBE
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SSR GN IP20 125A/240VAC DC INPUT datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 38 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X27.6V 155W datasheet.pdf