AVX Corporation 18255A123GAT2A
18255A123GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18255A123GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 50V NP0 1825
Datasheet Download
18255A123GAT2A.pdf
Availability of 18255A123GAT2A
QUANTITY
18255A123GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18255A123GAT2A
Internal Part NumberEIS-18255A123GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18255A123GAT2A
Related Links18255A1, 18255A123GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18255A123GAT2A Details Description
Related parts for 18255A123GAT2A
FUSE GLASS 80MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 6PIN BLACK/GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf