AVX Corporation 18257C473MAT1A
18257C473MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
18257C473MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1825
Datasheet Download
18257C473MAT1A.pdf
Availability of 18257C473MAT1A
QUANTITY
18257C473MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18257C473MAT1A
Internal Part NumberEIS-18257C473MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18257C473MAT1A
Related Links18257C4, 18257C473MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18257C473MAT1A Details Description
Related parts for 18257C473MAT1A
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 1A 90DEG datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 2POS datasheet.pdf
IC CLK SPREAD INJECTION 48TSSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR TINY QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SRAM 32K X 16 3.3V 44-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
THERMOSTAT 78 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
PLIERS LOCKING LONG NOSE 6.0" datasheet.pdf