AVX Corporation 1825AA682KAT1A
1825AA682KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825AA682KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 1KV NP0 1825
Datasheet Download
1825AA682KAT1A.pdf
Availability of 1825AA682KAT1A
QUANTITY
1825AA682KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AA682KAT1A
Internal Part NumberEIS-1825AA682KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AA682KAT1A
Related Links1825AA6, 1825AA682KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AA682KAT1A Details Description
Related parts for 1825AA682KAT1A
RES SMD 412K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD RACK FRAME KIT VME 3UX220MM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 51C S /11 WHT 72" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf