AVX Corporation 1825AC103KAT3A\SB
1825AC103KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825AC103KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC103KAT3A\SB.pdf
Availability of 1825AC103KAT3A\SB
QUANTITY
1825AC103KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC103KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1825AC103KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC103KAT3A\SB
Related Links1825AC10, 1825AC103KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC103KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1825AC103KAT3A\SB
RES SMD 30.1KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC 1OF2 NON-INV DEMUX 6-DSBGA datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 16GB datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
MINI CONN 27POS RECEP datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/50A DC datasheet.pdf