AVX Corporation 1825AC104KATRE
1825AC104KATRE picture photo
Mfg. Part Number
1825AC104KATRE
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC104KATRE.pdf
Availability of 1825AC104KATRE
QUANTITY
1825AC104KATRE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC104KATRE
Internal Part NumberEIS-1825AC104KATRE
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC104KATRE
Related Links1825AC1, 1825AC104KATRE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC104KATRE Details Description
Related parts for 1825AC104KATRE
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE STD BLACK 11.5" datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RECEIVER REMOT CTRLSIDE 32.75KHZ datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ACETAL 3MM datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf