AVX Corporation 1825AC104MAT1A
1825AC104MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC104MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC104MAT1A.pdf
Availability of 1825AC104MAT1A
QUANTITY
1825AC104MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC104MAT1A
Internal Part NumberEIS-1825AC104MAT1A
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC104MAT1A
Related Links1825AC1, 1825AC104MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC104MAT1A Details Description
Related parts for 1825AC104MAT1A
REG 12V 1A 4.5/9VIN HORZ datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf