AVX Corporation 1825AC104MAT3A
1825AC104MAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC104MAT3A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC104MAT3A.pdf
Availability of 1825AC104MAT3A
QUANTITY
1825AC104MAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC104MAT3A
Internal Part NumberEIS-1825AC104MAT3A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC104MAT3A
Related Links1825AC1, 1825AC104MAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC104MAT3A Details Description
Related parts for 1825AC104MAT3A
FIXED IND 33UH 960MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIGITAL ATTENUATOR 50 DB 6-BIT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 15C S 3" WHT datasheet.pdf