AVX Corporation 1825AC222KAT1A
1825AC222KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC222KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC222KAT1A.pdf
Availability of 1825AC222KAT1A
QUANTITY
1825AC222KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC222KAT1A
Internal Part NumberEIS-1825AC222KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC222KAT1A
Related Links1825AC2, 1825AC222KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC222KAT1A Details Description
Related parts for 1825AC222KAT1A
CONN JUMPER SHORTING TIN BLACK datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 1% 4W 8035 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MET STD HDR ASSY datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A .318 4-40 datasheet.pdf