AVX Corporation 1825AC273MAT1A\SB
1825AC273MAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825AC273MAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC273MAT1A\SB.pdf
Availability of 1825AC273MAT1A\SB
QUANTITY
1825AC273MAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC273MAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1825AC273MAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC273MAT1A\SB
Related Links1825AC27, 1825AC273MAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC273MAT1A\SB Details Description
Related parts for 1825AC273MAT1A\SB
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.048UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-TSSOP datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638239000 datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.71K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf