AVX Corporation 1825AC472MATME
1825AC472MATME picture photo
Mfg. Part Number
1825AC472MATME
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC472MATME.pdf
Availability of 1825AC472MATME
QUANTITY
1825AC472MATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC472MATME
Internal Part NumberEIS-1825AC472MATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC472MATME
Related Links1825AC4, 1825AC472MATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC472MATME Details Description
Related parts for 1825AC472MATME
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf