AVX Corporation 1825AC563KAT1A\SB
1825AC563KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825AC563KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC563KAT1A\SB.pdf
Availability of 1825AC563KAT1A\SB
QUANTITY
1825AC563KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC563KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1825AC563KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC563KAT1A\SB
Related Links1825AC56, 1825AC563KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC563KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1825AC563KAT1A\SB
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 200V 25A TO263 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 8A datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf