AVX Corporation 1825CC104KAT1A
1825CC104KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825CC104KAT1A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1825
Datasheet Download
1825CC104KAT1A.pdf
Availability of 1825CC104KAT1A
QUANTITY
1825CC104KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825CC104KAT1A
Internal Part NumberEIS-1825CC104KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825CC104KAT1A
Related Links1825CC1, 1825CC104KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825CC104KAT1A Details Description
Related parts for 1825CC104KAT1A
CABLE COAXIAL RG223 19AWG 500' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
ANTENNA 315MHZ 1/4WAVE SMA datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 370MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 8W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 1411 datasheet.pdf