AVX Corporation 1825GA331KAT1A
1825GA331KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825GA331KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 2KV NP0 1825
Datasheet Download
1825GA331KAT1A.pdf
Availability of 1825GA331KAT1A
QUANTITY
1825GA331KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825GA331KAT1A
Internal Part NumberEIS-1825GA331KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825GA331KAT1A
Related Links1825GA3, 1825GA331KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825GA331KAT1A Details Description
Related parts for 1825GA331KAT1A
IC OPT-ISOLATED MULTIFUNC 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC 1913 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG16 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/E WF datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf