AVX Corporation 1825GC103MAT1A
1825GC103MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825GC103MAT1A
Brief Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 1825
Datasheet Download
1825GC103MAT1A.pdf
Availability of 1825GC103MAT1A
QUANTITY
1825GC103MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825GC103MAT1A
Internal Part NumberEIS-1825GC103MAT1A
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825GC103MAT1A
Related Links1825GC1, 1825GC103MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825GC103MAT1A Details Description
Related parts for 1825GC103MAT1A
IC DRIVER DECODER 8DIG 28DIP datasheet.pdf
OFF-LOC-REMOTE datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
HOT20,65,F2A,1312,11,RT,W2.25 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/08/180F 3.2 BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 268MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
11.5MM 6 PAIR HI SPEED MEZZ PLUG datasheet.pdf