AVX Corporation 1825GC472KAT1A
1825GC472KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825GC472KAT1A
Brief Description
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1825
Datasheet Download
1825GC472KAT1A.pdf
Availability of 1825GC472KAT1A
QUANTITY
1825GC472KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825GC472KAT1A
Internal Part NumberEIS-1825GC472KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825GC472KAT1A
Related Links1825GC4, 1825GC472KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825GC472KAT1A Details Description
Related parts for 1825GC472KAT1A
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 9A STRAP datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS W/O STRAIN datasheet.pdf
IC HEX D LATCH 28-PLCC datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf