AVX Corporation 1825HA561KAT9A
1825HA561KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1825HA561KAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 3KV NP0 1825
Datasheet Download
1825HA561KAT9A.pdf
Availability of 1825HA561KAT9A
QUANTITY
1825HA561KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825HA561KAT9A
Internal Part NumberEIS-1825HA561KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825HA561KAT9A
Related Links1825HA5, 1825HA561KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825HA561KAT9A Details Description
Related parts for 1825HA561KAT9A
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 11.85V 33A 391W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP11T datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 100MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf