AVX Corporation 1825HC102JAT1A
1825HC102JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825HC102JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1825
Datasheet Download
1825HC102JAT1A.pdf
Availability of 1825HC102JAT1A
QUANTITY
1825HC102JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825HC102JAT1A
Internal Part NumberEIS-1825HC102JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825HC102JAT1A
Related Links1825HC1, 1825HC102JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825HC102JAT1A Details Description
Related parts for 1825HC102JAT1A
IC MCU 32BIT ROMLESS 256HQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
BOARD ADAPTER AS5163 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 11CKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 160I/O 208PQFP datasheet.pdf
A5 50W 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf